Kā mūs atrast
Atipiskās
protezēšanas
laboratorija
Liepājas 3, Rīga LV-1002
      

Reciprokālie ortožu kompleksi

 

 Reciprokālo ortožu sistēmu pielietojums

 Reciprokālā ortožu sistēmā (ROS) ir attiecināms pie medicīniskās tehnikas un skar cilvēka kustību vadīšanas reciprokālu paņēmienu un reciprokālu ortožu sistēmu visam ķermenim. ROS mērķis ir kustību formēšana un mākslīgā korekcija pie dažādām patoloģiskas gaitas formām.

Pamatindikācijas: iedzimta CNS attīstības anomālija, cerebralā trieka, spastiskā tetrapareze, dekompensēta gidrocefalija, spina bifida, mielomeningocēle, sklerosis multiplex, paraparesis extremitatum inferoirum, ataksija cerebralis, anomalia systematis nervosum centrale confenita, paraplegia spinalis, insufficienita musculorum u.c.

Reciprokālās ortožu sistēmas apraksts    

     Reciprokālā ortožu sistēma (attēli 1-4) sastāv no rumpja daļas (A), augšējo (BC) un apakšējo (DE) ekstremitāšu daļas.

     Rumpja daļa sastāv no plastmasas čaulas (13), aizdares ar lentēm Velkro (18), metāliskā karkasa (9), ar plecu svirām (8), kas savienotas šarnīrā ar augšējās reciprokālās sviras vilkmēm (4).

      Kreisās (D) un labās (E) kājas konstrukcijas ir vienādas, kuras sastāv no kreisās un labās kājas apakšstilba un augšstilba (11) čaulām, kuras montētas nekustīgi pie konstrukcijas stieņiem (15), aizdarēm ar lentēm Velkro (19,20), rotējošie stieņi, kā labai tā arī kreisais augšgalā ir piestiprināti pie iegurņa šarnīra (14), kas tālāk savienojas ar rumpi(2), metāliskais karkass, ar augšstilbu svirām savienots šarnīrā, kas tālāk savienots ar rumpi (2), metāliskais karkass ar augšstilbu svirām savinots ar reciprokālās sviras vilknēm (7). 

   

   Attēls 1.

       Augšstilbu stieņi ceļu šarnīros ir kustīgi saistīti ar apkašstilbu stieņiem (15), pie kuriem nekustīgi ir piestiprinātas apakšstilbu čaulas (3), pie kurām ir fiksētas aizdares ar lentēm Velkro (17). Apakšstilbu čaulas (11) kustīgi saistītas ar pēdām (16) potītes šarnīros (12).

       Ratiņi iešanai sastāv no četrstūraina rāmja (24,26), kas aprīkots ar četriem riteņiem (25), rāmja aizmugurējā daļā ir izvietoti rokturi (23) un skrūve (3) ROS piestiprināšanai. Rāmja (26) priekšdaļā ir iestiprināta svira ar apaviem (21,22)

 

   

Attēls 2.

Attēls 3.

Attēls 4.

ROS Izmantošana.
     Reciprokāla ortožu sistēma funkcionē  četros režīmos: stāvēšana (vertikalizācija), iešana ROSā, iešana ROSā  ar ratiņiem un iešana ROSā  uz skrejceliņa.

Ģērbšana/izģērbšana.

     ROS paunājas uz horizontālu atbalstu. Palīgs atverot lentes Velkroo ieliek pacienta sistēmā, sākumā rumpi, tad kājas, apavi  un sāk taisīt ciet visu čaulu Velkroo lentes. Ratiņos fiksē riteņu (25) bremzes, palīdz pacientam uzcelties, iztaisnoties un ieņemt neitrālu stāvokli  – rokas gar sāniem, bet kājas atbalstā uz pēdām, mugura taisni.

1. Iešana ar ROS.

     Iešana  ar ROS. Kustības uz priekšu sāk ar smaguma pārnesumu, t.i. labā kāja uz priekšu, bet kreisā atpakaļ, pagriežot pulksteņa rādītāja virzienā reciprokālās sviras, bet viņš no savas kreisas malas pievelk ar sarežģītās gultņu   sistēmas palīdzību augšstilba stieņa dakšas pakaļdaļu, viņa pagriežas apkārt art. coxae sinister atpakaļ, bet uz vienu roku ar viņas un visa kreisa kāja veic pakaļējo grūdienu; sinhroniski reciprokāla svira  no savas labas malas pastumda lejā ar sarežģītās gultņu sistēmas palīdzību augšstilba stieni  un viņa pagriežas apkārt art. coxae dexter uz priekšu un visa laba kāja veic vēzienu uz priekšu.

2.  Iešana ROSā ar ratiņiem

     Pēc ģērbšanas ROS pacientu uzstāda ratiņos ar fiksētām bremzēm, tā lai  gropes uz montāžu skrūves (3) cilindra ieietu savienojošajā ligzdā, savieno atsperu vilkmes (21) ar austiņam uz apaviem pie tam tie ir jānovieto simetriski attiecīgi mediālās plaknēs. Pēc tam ar montāžu skrūves (3) palīdzību uzstāda ROS augstumu tā, lai pie nelielām ratiņu nobīdēm no vienas puses uz otru varētu pārnest slodzi no vienas kājas uz otru. Fiksē montāžu skrūvi (3). Iešanu uzsāk ratiniņos virzot nedaudz sāniski pa labi, pec tam pa kreisi un uzmana lai svars no aizmugurējas kajas pārnestos uz priekšējo.

3. Iešana ROSā uz skrejceliņa

     Pēc ģērbšanas ROS pacientu uzstāda statīvā iestiprinātu uz skrienošā celiņa, tā lai  gropes uz montāžu skrūves (7) cilindra ieietu savienojošajā ligzdā, savieno atsperu vilkmes (23,24) ar austiņam uz apaviem pie tam tie ir jānovieto simetriski attiecīgi mediālas plaknēs. Pēc tam ar montāžu skrūves (7) palīdzību uzstāda augstumu ROS tā lai pie nelielām nobīdēm no vienas puses uz otru varētu pārnest slodzi no vienas kājas uz citu. Fiksē montāžu skrūvi (7). Iešanu  sāk pie skrienošā celiņa minimālā ātruma pagāžot ROS tā, lai pacienta svars pārceltos uz priekšā stāvošo kāju, bet kad viņa pārvietojas atpakaļ,  pārnes slodzi uz pretējo kāju.

4.  Stāvēšana ROSā ar ratiņiem iešanai

     Pēc ģērbšanas ROS pacientu uzstāda ratiņos analoģisks p.3. Augstumu ROS uzstāda tā, lai pie vertikāla pacienta stāvokļa ROSā viņš ar abām kājām atbalstītos uz pēdām.

 

Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.